Privredno društvo (pojam, osnivanje i registracija)
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17

UVOD
Tržišni uslovi u kojima se savremena preduzeća osnivaju i posluju, uslovljavaju raznovrsne pravne oblike organizovanja preduzeća. Praksa brojnih zemalja ustrojila je brojne institucionalne oblike i forme predu zeća:
inokosno preduzeće - preduzetnik;
društva lica;
društva kapitala;
zadruge;
delovi inostranih društava (preduzeća).
Sve zemlje Evropske Unije poznaju četiri oblika trgovačkih društava i to dva društva lica: javno trgovačko društvo i komanditno društvo i dva društva kapitala: akcionarsko društvo i društvo sa ograničenom odgovornošću. Neke zemlje kao Francuska, Nemačka, Italija, Švajcarska imaju komanditno društvo na akcije, a Engleska npr. ima kompanije sa odgovornošću ograničenom garancijama i kompanije sa neograničenom odgovornošću.
Preduzeća koja obavljaju delatnost od opšteg interesa uglavnom su u statusu trgovačkih društava, a manje javnog preduzeća, ali imaju poseban režim obavljanja delatnosti i posebne upravljačke ingerencije države ili lokalne samoouprave.
U zemljama EU ozakonjena je praksa da jedno pravno i fizičko lice može da bude osnivač društva kapitala, odnosno akcionarskog društva i društva sa ograničenom odgovornošću u obliku tzv. jednočlanog društ va.
Aktuelna zakonska regulativa u Srbiji Zakonom o privrednim društvima uvodi i razrađuje sledeće oblike preduzeća:
privredno društvo;
društveno preduzeće;
javno preduzeće.
Zakon o privrednim društvima oblike preduzeća posmatra kao privredna društva. Kao oblike tih privrednih društava ovaj zakon navodi:
ortačko društvo;
komanditno društvo;
društvo sa ograničenom odgovornošću;
akcionarsko društvo.
Zakon o privrednim društvima predviđa da domaće ili strano privredno društvo može osnovati jedan ili više ogranaka. Ogranak je mesto obavljanja poslova privrednog društva i nema svojstvo pravnog lica, ali se upisuje u registar. Ogranak je poslovna jedinica preduzeća sa bitnim ekonomskim i poslovnim funkcijama.
U ovom radu biće reči o savremenim privrednim društvima, odnosno o privrednim društvima koja Zakon o privrednim društvima navodi.
2. DRUŠTVA LICA – ORTAKLUK
Suština ovih preduzeća je da ih osniva veći broj pravnih ili fizičkih lica, udruženih radi obavljanja zajedničkog posla. Pri tome udruživanju opredeljujući činilac nije broj udruženih lica odnosno ortaka, udeo u kapitalu ili status u preduzeću.
Sva imovina koja je uneta u ortakluk pre osnivanja, odnosno koja je stečena putem kupovine ili na drugi način, za potrebe preduzeća ili za potrebe poslovanja ortakluka, predstavlja zajedničku-ortačku imovinu. Ona se može koristiti od strane ortaka isključivo u svrhu obavljanja zajed ničkog posla, shodno ugovoru o ortakluku.
Statusne promene društva lica nisu jednostavne, jer svako proširenje ili druge statusne promene društva, kao i promene udela u preduzeću zahtevaju saglasnost svih partnera, članova društva.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!